top of page

NEDEN VİZE DANIŞMANI İLE ÇALIŞMALIYIM ?

Güncelleme tarihi: 24 Mar
Vize Danışmanı İle Neden Çalışmalıyım?

Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Bu yazımda, sizlerden gelen ve oldukça önemli olan; Vize başvurusu sırasında bir danışman ile çalışıp çalışmamanızın avantaj veya dezavantajlarını sizler için yazacağım.

Zaman zaman bizleri arayan, vize uzmanlarımızdan birinden danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi alırken de, konuşma esnasında da, “vize ile başvurum sırasında danışman çalışmasam olmaz mı?” sorusunu sıkça duymakta olduğumuz kadar, ilk başvurusunda red almış, ikinci başvurunda bizimle veya başka bir vize danışmanlık firması ile çalışan kişilerden, “keşke ilk başvurumda da bir vize danışmanı ile çalışsaydım,” gibi cümleler de fazlaca duymaktayız.

Siz de "bir vize danışmanı ile çalışmalı mıyım?" Diyorsanız, bu yazım tam da sizler için...

Almak istediğiniz vize türü ne olursa olsun, Amerika Vize başvurusu, İngiltere Vize Başvurusu, Kanada Vize Başvurusu veya bir Schengen Vize başvurusu… Bir vize danışmanı ile çalışmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Hele ki son zamanlarda sıkça duyulan vize redlerinden sonra, vize danışmanlık merkezlerinin veya vize uzmanlarının ne denli önemli olduğu açıkca ortadadır.

Vize başvurusu sırasında neden bir vize danışmanı ile çalışmalıyım? Sorusunun cevabına başlayalım. Bu sorunun oldukça karmaşık ve birden fazla cevabının olduğunu sizler de tahmin ediyorsunuzdur. Sırayla bunları anlatalım öyleyse. Aslında şu an yazdığım bu makale de, sizler için bir danışmanlık hizmeti sayılmaktadır.


Vize Danışmanı Kimdir ve Ne iş Yapar?


Vize uzmanlarının elinde sihirli bir değnek mi vardır?

Tabii ki bir vize danışmanının elinde sihirli bir değnek yoktur fakat her vize başvurusu, kişiye özel olduğu için ve vize danışmanlarının da yüzlerce, belki binlerce danışan ile çalıştıklarını varsayarsak, sahip oldukları bilgi birikimleri ve tecrübelerinin, birçok danışan karşısında veya vize alma ihtimali zor olan danışanlarının olduğu durumlarda, sahip oldukları bilgi ve tecrübenin, sihirli bir değneğe dönüştüğünü varsayabiliriz.

Vize danışmanları ne iş yapar sorusuna başlamadan önce, bu işin profesyonel bir iş olduğunu, ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olunduktan sonra yapılması gerektiğinin altını özellikle çizmek isterim.


Vize Danışmanları Ne iş Yapar?

Öncelikle bir vize uzmanı veya vize danışmanına hangi ülke için ve hangi türde bir vize almak istediğini belirttiğinizde, sizlere bir form gönderir ve bu form aslında küçük bir test niteliği taşımaktadır. Bahsi geçen ülke ve almak istediğiniz vize türüne durumunuzun uygun olup olmadığından emin olmak ve sizi doğru yönlendirmek amacı ile durumunuz ile ilgili (mesleğiniz, yaşınız, daha önce yurtdışı seyahati yapıp yapmadığınız, aktif sigortalı olup olmadığınız gibi,) sorular içeren ve sizin doldurmanızı isteyeceği bir form olacaktır bu.

Bu formu doldurup kendisine gönderdiğinizde vize danışmanı bunu inceler ve sizin bu vize türüne uygun olup olmadığınızı, başvuru yapabileceğinizi veya yapamayacağınızı söyler.


NOT: Burası oldukça önemlidir ki; Eğer iletişime geçtiğiniz vize danışmanının size olan yaklaşımı, henüz sizle ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadan, “vizenizi alırız, en çok onay bizde, biz bu işte uzmanız vs.” Gibi bir yaklaşım içine giriyor ise, hemen oradan uzaklaşın derim…

Çünkü hiçbir vize danışmanı vizenizi yüzde yüz alacağınızı garanti edemez. Bunu kesinlikle garanti ettiğini söyleyen vize danışmanlarından da lütfen kaçın. İyi bir vize danışmanı, vizenizin onay durumunu ciddi anlamda arttırabilir evet bu doğru. Fakat kesinlikle garanti edemez.


Biz olması gerekenden devam edelim. Vize danışmanına gönderdiğiniz formu inceledikten sonra eğer o vizeye uygun olmadığınızı söylüyor ise lütfen kulak verin ve sizin o vizeye uygun hale gelebilmeniz için neler yapmanız gerektiğini söylüyor ise can kulağı ile dinleyin ve söylediklerini yapın derim.

Böyle bir vize danışmanı, muhtemelen işinde uzman bir danışmandır.

HGY Vize danışmanlığın tüm vize uzmanları bu şekilde bir tavır ile çalışmaktadır. Zaman zaman, müşteri seçtiğimizi, herkes ile çalışmak istemediğimizi düşünen birçok danışan ile karşılaşıyoruz ve kendilerine şu açıklamayı gurur ile yapıyoruz.

“Vizenizin red alacağını bile bile sırf sizden danışmanlık ücreti alabilmek için zamanınızı çalmak istemiyoruz. Fakat vize türüne uygun hale gelebilmeniz için, belirttiğimiz koşulları sağladığınızda lütfen bize ulaşın.” diyoruz. Çünkü vize alma ihtimali çok düşük hatta imkansız olduğunu gördüğümüz kişilerin vizelerinin red yemesine göz göre göre izin veremeyiz.

Bu durumu zaman zaman şuna benzetirim;

Pasaportunuz ile bir vizeye başvurduğunuzda o ülke ile bir ilişkiniz başlar. Eğer bu ilişkinin ilk adımında yalan beyan, eksik evrak vs gibi bir hata yaparsanız vizeniz red alır, yani ilişkiniz zedelenir. Tekrarını denediğinizde daha önceki reddiniz sistemde görünür ve vizenizi onaylayacak olan memurun gözünde bir reddi olan kişisinizdir. Bu nedenle, göz göre göre red alacak olan kişilere bunu açıklıyoruz. İş etiği de bunu gerektirir… Maalesef bu etiğe sahip olmayan çok fazla meslektaşımızı duymaktayız.

Evet arkadaşlar çok doğru. Google’a İstanbul Vize Danışmanı, İstanbul Vize Uzmanı, Schengen vize danışmanı veya amerika vize danışmanı (abd vize) yazıldığında birçok firma çıkmaktadır. İşini çok iyi yapan firmalar olduğu gibi, kötü yapan firmalar da üzülerek belirtiyorum ki, fazlaca mevcut. Sadece İstanbul vize danışmanları arasında değil, Ankara, İzmir, Antalya ve Türkiye’nin her ilinde de bu durum aynı.


 

Bu yazıyı yazmamın amacı; Bir vize danışmanlık şirketi ya da bir vize danışmanı ile görüştüğünüzde, işlerini ne ciddiyet ile yapıp yapmadıklarını kestirmenizi sağlamaktır.

Öyleyse vize danışmanlarının ne iş yaptıklarına başka bir madde ile devam edelim.

-Vize danışmanları, alınmak istenen vize türüne ait konsolosluğun veya aracı vize merkezlerinin istediği evrakları sizden talep eder, doğruluklarını ve belge geçerliliklerini kontrol eder, varsa sizden eksik olan belge ya da belgeleri talep edip, doğru bir şekilde vize randevunuzu alıp, vize başvurunuzu yapar. Tabi vize türüne göre sizin adınıza otel rezervasyonlarınızı, seyahat sağlık sigortanızı, gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonlarınızı da yapar.


 

-Mesela bir Schengen ülkesi olan Almanya’ya gitmek istiyorsunuz ve Almanya Schengen Vizesi almak istiyorsunuz. Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumlardan randevunuzu alır vize danışmanı ve evraklarınız hazırlanır. Eğer i-data’dan daha önce vizeniz var ise, parmak iziniz alınmıştır ve 2. Veya 3.başvurunuzda belgeleri sizin teslim etmeye gitmeniz gerekmeden danışmanınız tüm işlemleri yapar. Eğer ilk Almanya veya İtalya Schengen başvurunuz ise, evraklarınızı danışman eksiksiz bir şekilde hazırlar ve evrakları siz randevu gününde teslim edersiniz. Çünkü parmak izinizin alınması gerekmektedir.

Bu arada; Almanya Schengen vize başvurusu gerekli evraklar ve başvuru koşulları için buraya tıklayıp, sizler için hazırladığımız Almanya Schengen turistik vize başvuru sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Schengen vize başvurularınız, tamamen hazırladığınız evraklar üzerinden değerlendirilip, ortalama 15 gün ile 1 ay süre içerisinde sonuçlanır. Bazı özel durumlarda (pandemi, doğal afet vs.) süre uzayabilir.


 

Bir vize uzmanına Amerika Turistik Vize (B1-B2) için başvuruyorsanız, vize danışmanı sizin

adınıza randevunuzu alır, doldurulması gereken DS-160 belgenizi doldurur ve sizi randevu tarihinde konsoloslukta gerçekleştirilen mülakat gününe hazırlar.

Çünkü Amerika turistik vize başvurusu ve ya, Amerika öğrenci vize (F1) başvurularında gerekli olan evraklarınızı eksiksiz hazırlamanız gerektiği gibi, evraklarınız ve ds-160 belgenize yazılmış bilgilerden, konsolosluk görevlisi ile yapacağınız mülakatta sorulacak sorulara da “doğru” cevaplar vermeniz çok önemlidir.

Amerika vize görüşmesinde sizin durumunuza özel olarak konsolos tarafından size yöneltilebilecek olan sorulara, Amerika vize danışmanınız hazırlayacaktır.

Toplum içerisinde, “o bu vizeyi aldıysa bende alırım.” Algısı son derece yanlıştır arkadaşlar.

Her zaman söyleriz ki; Her vize başvurusu kişiye özel değerlendirilir. Bir arkadaşınızın ABD vizesinin onaylanması, sizin vizenizinde onaylanacağı anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle işinde uzman bir danışman ile çalışmanızı her zaman tavsiye etmekteyiz.

HGY Vize Danışmanlık olarak, Amerika turistik vize başvuru koşullarını ve gerekli belgeleri derlediğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstanbul Vize Danışmanları arasında, kurumsal firmalar arasında yerini almış bir firma olmamızın en büyük nedeni, ciddi onay oranlarına ulaşmamızdan kaynaklanmaktadır.


 

HGY Vize Danışmanlık; Amerika Turistik Vize, İngiltere Turistik Vize, Kanada Turistik Vize yanı sıra Schengen Vizeleri olan; Almanya Schengen Vize, İtalya Schengen Vize, Fransa Schengen Vize, Hollanda Schengen Vize, İsveç Schengen Vize, Malta Schengen Vize, Yunanistan Schengen Vize ve Bulgaristan Schengen Vize başvurularınızda daima yanınızda…


Bu yazımda bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda, danışmanınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, doğru danışman seçiminin ne kadar önemli olduğunu sizler için yazdım arkadaşlar. Atladığım veya değinmemi istediğiniz bir konu var ise lütfen bize sosyal medya hesaplarımızdan veya telefonlarımızdan ulaşmaktan çekinmeyiniz.


Düzenli olarak konsoloslukların güncellemelerini ve haberleri kaçırmak istemiyorsanız, web sitemize mail adresiniz ile ücretsiz üye olabilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz…


Not: Hala bir pasaportunuz yok mu? Ülkemizde kullanılan pasaport türlerini ve hangi pasaportu kimlerin alabileceğini yazdığım araştırma yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz…


Esen kalın…


50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page