top of page

Malta Turistik Vize Nasıl Alınır? 2023 Güncel Malta Schengen Vize Başvurusu Bilgileri

Güncelleme tarihi: 24 Mar


Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Schengen Vize Türleri seri yazımızın devamı olan, Malta Turistik vize Nasıl Alınır? Adlı makalemi, sizler için 2023 güncel Malta Turistik vize bilgileri ile kaleme aldım. Umarım sizler için faydalı olacaktır.


Resmi adı ile Malta Cumhuriyeti olan, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya’nın güneyindeki adalar devletidir. 3 Büyük, 2 de küçük adadan oluşmaktadır. Malta için sadece bir ada değil, bir takımada diyebiliriz. Sadece en büyük 2 ada olan Malta ve Gozo’da aktif yaşam devam etmektedir. 3. Olan Comino’da ise çok lüks bir otel bulunmaktadır. 150 yıl boyunca İngiliz sömürüsü altında bulunmuş olan Malta, 1964 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. 2004 yılında ise Avrupa Birliği’ne katılmıştır.


Bu yazımda sizlere çok merak ettiğiniz ve her yıl on binlerce, yüz binlerce turist ağırlayan ve son bir kaç yılda Türk turistlerinde ciddi ilgisini ve beğenisini toplayan Malta için Malta Turistik Vize başvuru koşulları ve şartlarını sizler için derledim.

 

Öncelikle Malta Turistik vize başvurusu yapabilmeniz için, geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Malta Cumhuriyeti; Türk vatandaşlarına eğer bordo pasaporta sahipler ise; Vize şartı koymuştur. Fakat diğer schengen ülkelerinin vize politikaları gibi, hususi (yeşil) pasaport, hizmet (gri) pasaport veya diplomatik (siyah) pasaporta sahip kişiler için, 90 süreyi aşmamak koşulu ile vizesiz giriş hakkı tanımaktadır. Pasaport türleri ve hangi pasaportun kimlere verilebileceği ile ilgili yazıma BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Malta Cumhuriyeti; Schengen Bölgesi Üye Devletlerinden biri olduğu için Malta vizesine sahip olduğunuzda tüm Schengen Üye Ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz.

 

Malta Vize Başvurusu

Malta Cumhuriyeti, Schengen antlaşması taraf ülkelerden biri olduğu için Malta’ya yapacağınız kısa süreli (90 günden az) seyahatleriniz için Malta Konsolosluğuna Malta Schengen vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.


Malta Schengen vize başvurusu yapmak isteyenler, tüm schengen vize türlerinde olduğu gibi, seyahat amacına göre bir vize türüne başvuru yapmak zorundadırlar. Mesela Malta Turistik Vize, Malta Aile Ziyareti Vizesi, Malta Ticari Vize veya Malta Transit Vize başvurularınızı, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu kuruluşlara yapmanız gerekmektedir.


Malta Schengen vizeniz ile, Schengen bölgesindeki ülkelere de bu vize ile dolaşım hakkına sahip olursunuz. Malta Schengen vizeniz ile Schengen bölgesinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olursunuz arkadaşlar. İlk Schengen vize başvurunuz ise, muhtemelen seyahat süreniz kadar vize verilecek olup, vize ihlali yapmayıp, yani belirttiğiniz tarihte gidip, vize süreniz bitmeden geri dönerseniz, bir sonraki başvurunuzda daha uzun süreli bir schengen vize alacaksınızdır.

Malta Konsolosluğu D tipi vize başvurularını direkt Malta Konsolosluğuna yapılmasını ister. D tipi vize nedir derseniz? Malta’da 90 günden fazla kalmanızı gerektirecek (eğitim, oturum, aile birleşimi) durumlar için alınması gereken bir vize tipidir.


MALTA VİZE BAŞVURU FORMU

Malta Vize başvuru formu, Malta Schengen vize başvurunuzun ilk adımıdır. Malta Konsolosluğu, vize başvurusundan önce sizden bu formu eksiksiz ve dosyanıza ekleyeceğiniz diğer evraklarınıza da uygun bir şekilde doldurmanızı ister. Burada önemli bir husus belirtmeliyim ki; Malta vize başvuru formunda yapılacak bir hata, geri dönüşü olmayan ve vizenizin ret almasına sebep olacak bir hatadır. Lütfen daha önce vize başvurusu yapmamış iseniz, bu hususta bir vize danışmanından vize danışmanlığı hizmeti almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Malta Vize başvuru formunu doldurduktan sonra tekrar düzeltme şansınızın olmayacağını lütfen unutmayın.

Birazdan Malta Schengen Vize Başvurusu için gerekli olan evrakları yazacağım. Malta Vize Başvuru Formunu doldurduktan sonra, konsolosluğun istediği tüm evraklarınız ile birlikte, başvuru merkezleri aracılığı ile Malta Konsolosluğuna iletir ve vizenizin akıbetine karar veren tek kuruluş, Malta Konsolosluğu’dur.


Malta Konsolosluğu Başvuru Bölgeleri Neresidir?

Malta Schengen Vize Başvurularında görev alanı ayrımı olmamakla beraber, başvurularınızı istediğiniz yetkili vize merkezlerine yapabilirsiniz.


Malta Schengen Turistik Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Pasaport (Malta Vize başvurunuz için kullanacağınız pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması, pasaport geçerliliği de vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam ediyor olması gerekmektedir. Varsa eski vizelerinizin de fotokopileri. Unutmadan söylemeliyim ki; Vizenizin basılabilmesi için az 2 boş sayfanın da bulunması gerekmektedir.)

  • Başvuru Formu (Başvuru formunu yazımızın hemen üzerinde anlattım. Dilerseniz formunuz için HGY Vize Danışmanlık’tan bir vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.)

  • Biometrik Fotoğraf (Tüm Schengen Vize Başvurularında olduğu gibi, Malta schengen vize başvurunuzda da Schengen vize kurallarına uygun ölçülerde olan ve son 6 ay içinde çekilmiş güncel bir Biometrik fotoğraf çektirmelisiniz. Tüm fotoğrafçılar, bu boyutlara hakimdir.)

Vize Harcı Ödemesi dekontu (Vize harcınızı online ödeyebilir veya başvuru merkezine gittiğinizde orada da ödeme yapabilirsiniz. Online ödediyseniz lütfen bir dekont çıktısını almayı unutmayınız.

  • T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti (Malta turistik seyahatinizi belgeleyen, gidiş dönüş uçak biletlerinizi dosyanıza eklemelisiniz. Dönüş uçak biletinizin de olması, ülkeye geri döneceğinizi gösteren kanıt niteliğinde olarak değerlendirilir.)

  • Seyahat Sağlık sigortası (Her Schengen Vize başvurusunda olduğu gibi, Malta Schengen vize başvurunuz için de zorunlu seyahat sigortanızı yaptırmalı, başvuru belgeleri dosyanıza eklemelisiniz.)

  • Otel Rezervasyonu (Malta turistik seyahatiniz esnasında nerede kalacağınızı gösteren, onaylanmış bir otel rezervasyonunuz olmak zorundadır arkadaşlar. Rezervasyonunuzun onaylı olduğunu gösteren belgeleri de dosyanıza ekleyin lütfen.)

  • Seyahat masraflarınızın karşılanacağını gösteren belgeler (Malta’ya bir turistik vize başvurusu yapıyorsunuz. Peki Turistler ne yapar? Tabiri caiz ise; Gittiği ülkede gezerler ve alışveriş yaparlar. Hangi ülkeye gitmek isterseniz, o ülke sizden bu seyahati karşılayabileceğinizi gösteren, maddi durumunuzun yeterli olup olmadığını görmek isteyecektir. Bu nedenle banka hesap bilgilerinizi ve hesap hareketlerinizin çıktısını da dosyanıza eklemelisiniz.)

  • İş yeri belgeleri (İşyerinizden almanız gereken belgeler için HGY Vize Danışmanlık’ı arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.)

  • İş yeri izin yazısı (Seyahat tarihleriniz arasında, işyerinden izinli olduğunuzu belgeleyebilmek için işyerinden ıslak imzalı ve kaşeli bir yazı almanız önemlidir.)

Reşit olmayanlar için muvaffakatname (Malta Turistik vize başvurusuna yalnız başvuran ve 18 yaşını doldurmamış olan kişiler için, noterden onaylı muvaffakatname alınması şarttır.)


Malta Schengen turistik vize başvuru belgelerini sizler için yazdım arkadaşlar. Malta Schengen turistik vize başvurunuzu, planladığınız seyahat tarihinizden en az 30 gün önce yapmanız gerekmektedir.

Evlilik veya başka sebeplerden dolayı soyadınızı değiştirdiyseniz, pasaportunuzu da güncellemeniz gerekmektedir. Çünkü güncel olmayan bir pasaport, vizenizin onaylanmamasına sebep olacaktır. Vize başvurunuza da bizzat kendiniz gitmelisiniz.


HGY Vize Danışmanlık olarak; Malta Schengen Vize Başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi, 2023 güncel bilgiler ile derlediğim bu yazı, umarım sizler için faydalı olmuştur arkadaşlar.

Peki Malta Schengen Vizemizi aldık ve bavulumuzu hazırlarken bir taraftan da Malta’da nereleri görebilirim diye internetten araştırma mı yapıyorsunuz?

Öyleyse sizler için seçtiğim ve Malta’da gezilebilecek turistik yerleri şu şekilde kısaca sıralayabilirim.

Malta Gezilecek Turistik Yerler

Valletta

Malta Cumhuriyeti’nin başkenti olan Valetta, adını Osmanlı saldırısını geri çevirmeyi başarabilen Malta Şövalyelerinin en önde gelen isimlerinden olan Jean Valette’dan almıştır. Şehrin tarihi olan tüm bölgeleri UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak 1980’de ilan edilmiştir. Malta Schengen Turistik vizeniz pasaportunuzda basılı ise; Durmayın… Gezinize Valetta’dan başlayın derim. Çünkü Avrupa’da planlanarak inşa edilen ilk şehir olma özelliğine sahiptir. Valetta şehrinin planlanmasına, Kudüs’lü Aziz John’ un 1565 te verdiği emir ile başlanmış olup 15 yılda tamamlanması ile dünyaca ünlü bir rekora sahiptir.


Büyük Üstadlar Sarayı

Malta gezilecek yerler listenize dahil edebileceğiniz, benim de tavsiyelerim arasında olan “Büyük Üstadlar Sarayı.” İçerisinde Türkler ile ilgili de bir bölümün olduğu sarayda; St. John Şövalyeleri ile ilgili bir çok görseller bulunuyor. Şövalye tarihine karşı bir ilginiz söz konusu ise; 16. Ve 17. Yüzyıl zırhlı şövalyeler koleksiyonunu görmelisiniz.Ggantija

Malta’nın Gozo adasında bulunan megalitik bir Neolitik tapınak kompleksidir. Ggantija tapınakları, Malta’da yapılan ilk tapınaklardan diye biliniyor. Yaklaşık 5500 yıllık olduğu söylenen kompleks, dünyanın en eski dini yapılarından kabul ediliyor. Malta’nın tarihi bir çok yeri gibi Ggantija UNESCO dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.Gozo Adası

Gozo adası, Malta’nın 2. Büyük adasıdır. Yunan Mitolojisine ilgili iseniz; Su perisi Kalypso’nun Odysseus’u eğlendirdiği Ogygie Adası olarak ta Gozo Adası’nın ismini duymuş olmalısınız. Gozo Adası’nın ekonomisi, Maltanın aksine hayvancılık, çiftçilik ve tarıma dayanmaktadır.Sliema

Malta’nın kuzeydoğusunda yer alan Sliema, aktif yerleşim yeri olmakla beraber, büyük bir ticaret bölgesidir. Malta tatilinizde Sliema’da kalabilirsiniz çünkü birçok otel buradadır ve Sliema, çok sayıda plajı ve su sporları ile ilgilenen turistlerin işlek yeridir. Adanın en kalabalık şehri olan Sliema’da alışveriş, yeme-içme ve cafe-bar potansiyelleri oldukça geniştir.


Malta’da gezilip görülecek yerler yazımda Malta tatiliniz için daha ayrıntılı bir Malta Turistik yol haritası yazacağım arkadaşlar.

 

HGY VİZE Danışmanlık, Malta Schengen Turistik Vize başvurularınız yanı sıra Almanya Schengen Turistik Vize, İtalya Schengen Turistik Vize, Hollanda Schengen Turistik Vize, İsveç Schengen Turistik Vize, Yunanistan Schengen Turistik Vize ve Bulgaristan Schengen Turistik Vize başvurularınız yanı sıra, Amerika Turistik Vize, Kanada Turistik Vize ve İngiltere Turistik Vize başvurularınızda da yanınızdadır. Vize başvurularınız ile ilgili her türlü bilgiye WEB SİTEMİZDEN veya sosyal medya hesaplarımızdan edinebilir, dilediğiniz zaman bir Vize Uzmanı’mız ile iletişime geçebilirsiniz.

HGY Vize Danışmanlık, Sizler ile konsolosluklar ve konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu aracı kurumlar arasındaki en kısa köprüdür. Sizlere bir telefon kadar yakın olduğumuzu unutmayın.

İstanbul’da bir İstanbul Vize Danışmanı ile mi görüşmek istiyorsunuz? Aramanızı bekliyor olacağız.


Sağlıklı günler dilerim…


76 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page