top of page

İtalya Vize Başvurumu Nasıl Yapmalıyım ?

Güncelleme tarihi: 24 Marİtalya Turistik Vize

Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Bu yazımda; Roma, Floransa, Venedik ve Milano gibi gezmeye doyamayacağınız yüzlerce, birbirinden değerli katedralleri olan, buram buram tarih ve sanat kokan bir İtalya tatili planlıyor, fakat İtalya Schengen Vizesini nasıl alacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse bu yazım tam da sizlere göre bir içerik olacaktır.

İstanbul Vize Danışmanı olarak bu makalelerimizde sizleri doğru yönlendirmek adına tüm bilgileri anlatmaya çalışıyorum. İstanbul Vize Danışmanı denildiğinde akla gelen HGY Vize danışmanlık, 8 yıllık vize tecrübesi ile tüm Schengen vize başvurularınızda, her daim yanınızda.

Emin bir şekilde şunu söyleyebilirim ki; Avrupa ülkeleri içerisinde İtalya’nın çok ayrı bir yeri, dünya tarihinin gelişimi açısından önemli bir konuma sahiptir.

İtalya’ya bir turistik gezi yapabilmeniz için, her şeyden önce bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Henüz bir pasaportunuz yoksa ve pasaportunuzu nasıl alacağınızı bilmiyorsanız eğer, sizler için hazırladığım, “Pasaport Türleri Nelerdir?” adlı makalemi okuyabilir, aklınızdaki tüm sorularınız için sosyal medya hesaplarınızdan HGY VİZE DANIŞMANLIK ‘ı takip edebilirsiniz.


Pasaportunuzu aldıktan sonra bir Roma veya Floransa tatili planladınız ama İtalya Schengen Turistik Vizeniz mi yok? İtalya turistik vizenizi nasıl alacağınızı anlatmaya başlayayım. Dilerseniz Schengen turistik vize başvurunuzu kendiniz yapabileceğiniz gibi, bir vize uzmanından veya vize danışmanından da vize danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Vize başvurumuzu kendimiz yapamaz mıyız? Diye bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabii ki kendi başvurunuzu bir danışmandan yardım almadan da yapabilirsiniz. Fakat bizler her zaman bir profesyonel vize danışmanından hizmet almanızı tavsiye ediyoruz. Schengen Vize Başvurunuzda neden vize danışmanı ile çalışmalıyım diye soruyorsanız, buraya tıklayarak sizler için hazırladığım “NEDEN VİZE DANIŞMANI İLE ÇALIŞMALIYIM?” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda kendi kendinize nasıl başvurunuzu yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım. Öncelikle İtalya Schengen Turistik Vize başvurusunu herkes yapabilir. Fakat bu başvurunun doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması, vizenizin onay alması adına çok önemlidir. Başvurunuzu yapmadan önce şu koşullara sahip olup olmadığınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Bu açıklamalar, vize alıp alamam durumunuzu kendinizin kolaylıkla tartabileceği nitelikte yönlendirici olacaktır.

İtalya Schengen Turistik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

-Geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerektiğini söylemiştim. Pasaportunuzun geçtiğimiz 10 yıl içerisinde alınmış olması ve ez 1 yıl geçerli olması önemli bir nokta. Lütfen buna dikkat ediniz. Bu arada pasaportunuzu aldıktan sonra evlendiyseniz ve soyadınız değişti ise, pasaportunuzu yenilemeniz önemli bir husustur. Veya pasaportunuzu aldıktan sonra boşandınız ve soyadınız değişti ise, pasaportunuzu tekrar yenilemeniz gerekmektedir. Formlarınızdaki isim soy isim uyuşmazlığı olduğu durumlarda vizeniz onay almayacaktır.

- Schengen Vize Başvuru Formu: Bu formu, gerekli randevuyu alırken dolduruyorsunuz. (Eğer bir danışman ile çalışırsanız, başvuru formunuzu kendisi sizin adınıza doldurup randevunuzu alacaktır. Bizler Hgy Vize Danışmanlık olarak, danışanlarımızın tüm formlarını ve evraklarını hazırlamaktayız)

-Schengen Vize için geçerli boyuta sahip “Biometrik Fotoğraf”. Tüm fotoğrafçılar bu ölçülerin ne olduklarını bilirler. Siz sadece Schengen Vizesi için Biometrik Fotoğraf çektirmek istiyorum demeniz yeterli olacaktır.

- Sadece İtalya Schengen Vize başvurusunda değil, tüm Schengen Size başvurularınızda, en az 30.000 euro’luk ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan zorunlu “Seyahat Sigortası” yaptırmanız gerekmektedir. Eğer bir vize danışmanı ile çalışıyorsanız sizin adınıza seyahat sigortanızı yaptıracaktır. Ya da kendiniz de yaptırabilirsiniz.

- Malum bu bir turistik vize başvurusu ve turistik vize başvurusunu yaparken, tatilinizi kaç gün olarak planladığınız ve bu süreçte nerede (bir otelde veya bir akrabanızın evinde) kalacağınızı belgelemek zorundasınız. Eğer İtalya tatilinizde bir otelde veya birden fazla otelde konaklayacaksanız, otellerin giriş çıkış tarihlerinin görüldüğü, onaylanmış rezervasyon bilgilerinizi de evrakların arasına eklemelisiniz.

-Her ülkenin konsoloslukları tarafından belirlenen bir vize harcı vardır. İtalya Schengen Turistik Vize Başvurunuzu yaparken bir Vize Harcı ödemeniz gerekmektedir. Vize harcı ücretini buraya özellikle yazmamamın sebebi, olurda vize ücreti değişirse, bu yazının güncelliğini yitirmemesi adınadır. Lütfen İtalya Konsolosluğun veya yetkilendirdiği aracı kurumların web sitelerinden güncel İtalya Vize Harcı’nı kontrol ediniz.

-Nüfus cüzdanı fotokopiniz arkalı önlü olacak şekilde dosyaya eklenmelidir.

-E-Devlet sitesinden almanız gereken ve barkodlu olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

-E-Devlet sitesinden alınmış barkodlu yerleşim yeri belgesi

-Çalıştığınız iş yeri ile ilgili belgeler

-Öğrenci iseniz son 3 ay içerisinde e-devlet’ten alınmış olan QR kodlu öğrenci belgesi.

-Masraflarınızı siz karşılayacak iseniz; Son 3 aylık banka hesap hareketlerinizi gösteren, bankanızdan alacağınız dökümanlar.

-Eğer masraflarınızı siz değil, bir başkası karşılayacak ise, kişiye ait sponsorluk dilekçesi ve o kişinin mali durumunu gösteren belge ve raporlar.

-Emekliler için ise emeklilik belgeleri.


 


Bu belgeleri hazırladıktan sonra randevu günü belgelerinizi konsolosluk veya konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu aracı kurumlara götürüyorsunuz. Eğer ilk defa bir Schengen Vize başvurusu yapıyorsanız, belgeleri kendiniz götürmeniz gerekmektedir arkadaşlar. Çünkü orada parmak izinizi almaları gerekiyor. Eğer son 4 yıl içinde bir vize aldıysanız ve parmak iziniz alındı ise tekrar fiziksel olarak kendinizin gitmesine gerek yoktur. Danışmanınız sizin adınıza evraklarınızı da gönderebilir.

Vize başvurunuzu yaparken, evrakların eksik olmamasına ciddi anlamda özen göstermelisiniz arkadaşlar. Ufak bir hata yada eksik bir dosyadan kaynaklı yapılan hataların sonucunda vizelerin onay almadığını biliyoruz. Ne yazık ki; Vize retlerinin fazlaca arttığı bu dönemde, onay alabilecekken, yapılan ufak tefek hatalar sonucu ret aldıklarını görebiliyoruz. Bu nedenle işinde uzman bir vize danışmanı ile çalışmanızı her durumda ve koşulda tavsiye ediyoruz.

İtalya Turistik Vizenizi aldıktan sonra tatil bavulunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki; Bir ülkenin vizesini almanız demek, o ülkeye giriş yapacağınızı garanti etmez. Ülkeye giriş yaparken, geri dönüş biletinizi, onaylanmış otel rezervasyon çıktınızı da lütfen yanınızda bulundurunuz. Ülkeye giriş yaparken, pasaport memurunun sizi ülkeye almama hakları vardır. Eğer turistik vize ile İtalya’ya giriş yaparken, pasaport memuru sizin ülkenize geri dönmek istemeyeceğinizi düşünür ise sizi ülkeye almayacaktır.

İlk alacağınız İtalya Schengen vizesi, muhtemelen planladığınız tatil günü kadar olacaktır. Genelde ilk seferde 1 aylık bir vize vermektedirler. Lütfen ülkeye giriş yaptıktan sonra, taahhüt ettiğiniz süre ya da vizenizin size kalmanızı müsaade ettiği süreyi aşmayınız. Yoksa bir sonraki vize başvurunuzun sonucu onay olmayacaktır.


 

İTALYA’DAN ALDIĞIM VİZE İLE BAŞKA SCHENGEN ÜLKELERİNE DE GİDEBİLİR MİYİM?

Bunun cevabı, aldığınız vize türüne göre değişir arkadaşlar. İlk vizenizde muhtemelen tek

girişli bir vize vereceklerdir. Bu koşulda sadece o süre içerisinde İtalya’ya gidip gelebilirsiniz. Fakat çoklu dediğimiz Multi Vize aldıysanız, İtalya’dan başka Schengen ülkelerine de geçebilirsiniz. Fakat ilk giriş yaptığınız ülke, Schengen Vizenizi İtalya’dan aldığınız için İtalya olmalıdır. Ya da 1 yıllık Multi Vize aldınız ve İtalya’ya gidip geri döndünüz ve ardından vize süreniz bitmeden direkt başka bir ülkeye seyahat edebilir misiniz? Evet arkadaşlar. İtalya’dan alınan multi vize ile İtalya’ya giriş çıkış yapıldıktan sonra, başka ülkelere de gidebilirsiniz.

Lütfen seyahat etmeden önce, aktif olarak seyahat sigortanız olup olmadığını kontrol ediniz. Çok pahalı olmayan bir Schengen Seyahat Sigortası, seyahatiniz esnasında olabilecek sağlık sorunlarınız için oldukça önemlidir.


Artık vizeniz pasaportunuzda basılı ise; İtalya’yı keşfetmeye hazırsınız demektir. Lütfen bol bol fotoğraf çektirip, anı biriktirmeyi unutmayınız…

İtalya’nın gezilip görülebilecek tüm mekanları, oraya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetleri içeren ayrıntılı bir yazı da yazacağım.Fakat bu yazı içerisinde özetle belirtmem gerekir ise; Roma’da İspanyol Merdivenlerine gidip orada meşhur roma dondurması yerken vakit geçirmeyi, Trevi (Aşk Çeşmesi)’yi görüp, bir dilek tutup Trevi’ye bozuk para atmayı, Pantheon’u görmeyi, tarihinin çeşitli zamanlarında 80.000 seyirciyi ağırlayabilmiş olan Kolezyum’u, Roma Forum’u, Trastevere’yi, Navona Meydanı’nı, Castel Sant’Angelo’yu ve tabiî ki İtalya denilince akla ilk gelen Vatikan’ı görmeden dönmeyiniz…

 

Tüm bu buram buram tarih ve sanat kokan şehirleri sevdikleriniz ile beraber keşfetmek istiyorsanız ve bir danışman ile çalışmaya karar verdiyseniz, HGY Vize Danışmanlık sizlere bir telefon kadar yakındır. Tüm Schengen ülkeleri vizeleri için danışmanlık veren HGY Vize Danışmanlık, Başta İtalya Schengen Turistik Vize olmak üzere, Almanya Schengen Turistik Vize, Fransa Schengen Turistik Vize, Hollanda Schengen Turistik Vize, İsveç Schengen Turistik Vize, Malta Schengen Turistik Vize, Bulgaristan Schengen Turistik Vize, Yunanistan Schengen Turistik Vize, İngiltere Turistik Vize, Amerika Turistik Vize ve Kanada Turistik Vize hizmetleri vermektedir.

İstanbul Vize Danışmanı veya İstanbul Schengen Uzmanı denildiğinde akla HGY Vize Danışmanlık’ın geliyor olması, yüksek onay oranlarımız ile bizleri gururlandırmaktadır. Belirtmek isterim ki; HGY Vize Danışmanlık’tan vize danışmanlık hizmeti alabilmek için İstanbul’da ikamet etmenize gerek yoktur. Türkiye’nin her yerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Sizlere bir telefon kadar yakın olduğumuzu lütfen unutmayınız…


Lütfen güncel gelişmeleri takip edebilmek için sitemize üye olup, bloğumu takipte kalın…

Şimdiden iyi bir tatil diliyorum.

89 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page