top of page

Hollanda Turistik Vize Nasıl Alınır? 2023 Güncel Hollanda Vizesi Başvuru Bilgileri

Güncelleme tarihi: 24 Mar


Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

HGY VİZE Danışmanlık Bloğumda sizler için başlattığım Schengen Turistik vizelerinizi nasıl alabileceğiniz ve hangi adımları izlemeniz, Schengen Turistik Vizeleriniz için hangi evrakları toparlamanız gerektiği ile ilgili yazı serimin 4.sü olan Hollanda Schengen Turistik Vizemi nasıl alırım? Adlı makaleme hoş geldiniz.

Bu yazımda, Türkiye’den her yıl on binlerce turist/ziyaretçi ağırlayan ve gezilip görülecek bir çok yeri olan Hollanda için; Hollanda Turistik vizesi başvuru koşullarının ne olduğuna, Hollanda Turistik Vize başvurusu için gerekli evraklara, Hollanda Turistik Vizesi için nereye ne nasıl başvurmanız gerektiğine ve Hollanda Schengen Turistik Vize Ücreti ne kadardır? Bunlara değineceğim.

 

Öncelikle Hollanda (Flemenkçe; Netherland) ile ilgili bilmeniz gereken genel bilgilerden başlamak isterim. Avrupa Birliği, NATO ve OECD üyesi olan Hollanda, meşruti Monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda, batı Avrupa’da ve kısmen Karayipler’de bulunur ve doğuda Almanya’ya, güneyde Belçika’ya komşudur. Hollanda bir Schengen ülkesi olup, ülkede kullanılan resmi dil Hollandaca’dır ve ülkenin geneli, tüm Avrupa’da olduğu gibi İngilizceye hakimdir. Başkenti Amsterdam’dır.

Hollanda’ya Turistik bir vize başvurusu yapmak istiyorsanız, eminim Amsterdam’ı ve bir çok turistik bölgesini ziyaret edeceksinizdir. Hollanda da Schengen bölgesinde bulunan bir Avrupa Ülkesi olduğu için, Türkiye’den vize istemektedir. Fakat Türkiye’de kullanılan Hususi (Yeşil) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu veya Diplomatik (Siyah) pasaporta sahipseniz, tüm Schengen bölgesi ülkelerine olduğu gibi Hollanda’ya da vizesiz giriş yapabilirsiniz. Pasaport türleri ve pasaportların özelliklerini detaylıca anlattığım yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hollanda turistik schengen vizenizi aldığınızda Hollanda’daki gezebileceğiniz başlıca yerleri kısaca sizlere anlatmak isterim, ardından ise Hollanda Vizemizi alabilmek için hangi evraklar ile nasıl başvuru yapmamız gerektiğini anlatmaya başlayacağım.

 

Hollanda Gezilecek Yerler

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam; Tarih, kültür ve sanat alanında çok fazla değeri bünyesinde barındıran, büyülü atmosferi görülmeye değer, renkli gece hayatının ışıklarının hiç sönmediği harika bir şehirdir. Amsterdam’a gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken birkaç yeri söylemem gerekirse; Van Gogh Müzesi, Anne Frank Müzesi, Red Light District, Vondelpark ve Rijk Müzesi diyebilirim.


Eindhoven

Ülkeyi keşfetmek niyetinde iseniz, 1 gününüzü ayırarak gezebileceğiniz küçük ve şirin bir şehirdir. Eindhoven, yemyeşil doğal güzelliği, temiz havası ve şehir için en önemlisi olarak kabul edilen kültür sanat alanı ile öne çıkmaktadır. Amsterdam’dan Eindhoven’a tatlı bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Eindhoven’da nereleri görmeliyim diye sorarsanız benim tavsiyem; Philips Stadyumu, Abbemuseum, Evoluon Binası ve Sint Catharinakerk Ulusal Anıt’ı tavsiye edebilirim.Arnhem

2.Dünya savaşında ciddi anlamda zarar gören Arnhem, sorasında aslına uygun bir şekilde yenilenmiş olan La Grote Kerk’in de bulunduğu, bir çok tarihi eserin bulunduğu bir bölgedir. Hollanda’nın doğusunda kalan kente, ülkenin en güzel açık hava müzelerinden birini sizlerin görsel zevkinize sunmaktadır.Gouda

Peynir ile aranız nasıldır? Öncelikle bunu sormalıyım. Çünkü Geleneksel Hollanda Peynir Festivali, peynir şehri olarak ta bilinen Gouda’da düzenlenir. Oraya giderseniz, tüm dünyaya ismini duyurmuş olan Gouda Peynirini tatmayı unutmayın derim. Aynı zamanda 15. Yy ‘a ait bina ve yapılarına hayran kalacağınızı şimdiden söylemeliyim.
Rotterdam

Eminim hepimizin aklına Rotterdam deyince, The Euromast Kulesi gelmektedir. Rotterdam, 13. Yy’dan kalma bir balıkçı köyü olarak bilinir fakat artık orası, Hollanda’nın en modern göz bebekleri arasındaki şehirleri arasındadır. Rotterdam, diğer şehirlere göre turistik açıdan biraz daha geride kalmış olsa da, tüm gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz bir yerdir diyebilirim. The Euromast kulesi yanında Kinderjik Yel Değirmenleri ni keşfedebilir, dünya tarihine imzasını bırakmış bir çok ünlü ressamın serlerini seegileyen Bojimans Van Beuningen Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.


Benim için favori 5 şehir olan bu yerlerin yanı sıra gezip görmeye değer diğer yerleri sıralamak gerekir ise; Delf, Giethoorn, Groningen, Haarlem, Lahey, Maastricht, Marken, Utrecht ve Volendam diyebilirim.

Schengen Vizeleri yazı serimi bitirdikten sonra, düzenli olarak, bu ülkelerdeki turistik yerleri detaylı bir şekilde kaleme alacak, sizlerin Avrupa tatilleri için harika gezi rehberleri oluşturacağım.

Hollanda’nın bu kadar güzel yerlerinden bahsetmişken, sanırım almamız gereken bir vize var ve Hollanda Turistik Vizemizi nasıl alabileceğimiz ile ilgili 2023’e ait güncel bilgiler ile başlayalım.

Hollanda, ülkeye seyahat etmek isteyen her Türk Vatandaşından (Bordo pasaporta sahip ise) vize şartı koymuştur. Hollanda Schengen Turistik vizesi almak zor mudur diye bir çok soru ile karşılaşmaktayız. Bu soruya; Evet zor veya hayır çok kolay demek yanlış olacaktır. Çünkü vize sonucunuzu etkileyen birden fazla faktör söz konusudur ve vize danışmanlarının önemi de tam da burada devreye girmektedir. Bu nedenle yazımızı sonuna kadar sıkılmadan okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar. Neden bir vize danışmanı ile çalışmamızı önerdiğimi merak ediyorsanız, bununla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hollanda Schengen Vizemizi Nasıl Alırız?

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; Hollanda Schengen vizesi başvuruları Hollanda Büyükelçiliği’nin belirlediği yetki bölgelerinden yapılmalıdır. Hollanda Schengen Vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Sadece form için dahi, bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim.

Eğer son 2 yıl içerisinde Hollanda Vize başvurusu yapmadıysanız, randevu günü parmak izinizin alınabilmesi için randevu günü ve saatinde bizzat orada olmanız gerekmektedir.

Ortalama Hollanda Schengen Vize başvuru sonuçları 7 ile 12 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır fakat bazı özel durumlarda süre uzayabilir. Bu nedenle bizim tavsiyemiz, seyahat planınızdan 1 ay önce başvurunuzu yapmanız yönünde olacaktır.

Hollanda Schengen Vize Başvurunuz sırasında istenen evrakların tam ve eksiksiz olduğundan kesinlikle emin olmanızı tavsiye ederim. Çünkü eksik veya yanlış bilgi, vizenizin onaylanmama sebebi olabilir. Hollanda Schengen Vize Gerekli evraklar ve Dip notlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm evraklarınız hazır, randevu günü gidip parmak izinizi de verdiyseniz, vize sonucunu beklemelisiniz arkadaşlar. Vizeniz onaylandı ise, Hollanda tatil bavulunuzu hazırlamaya koyulabilirsiniz. Eğer vizeniz ret alır ise, konsolosluk size neden ret verdiği ile ilgili bir mektup verecektir. Bu mektupta sizde eksik gördükleri durumlar ne ise, onları tamamlayıp tekrar başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Hollanda Schengen Turistik Vize Başvuru için Gerekli Evraklar Nelerdir?


 • Pasaport (10 yıldan eski olmamakla beraber, planladığınız tatilin bitiminden sonraki 3 ay da da geçerli olması ve en az 2 sayfa boş sayfasının olması önemli)

 • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olan Hollanda Schengen Vize Başvuru Formu. (Dilerseniz eğer danışmanlık hizmeti alıp, danışmanınıza da doldurtabilirsiniz.)

 • Biometrik Fotoğraf (Tüm fotoğrafçılarda, Schengen vize fotoğraf ölçüleri bulunmaktadır. Fakat fotoğrafın son 6 ay a ait bir fotoğraf olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.)

 • Seyahat Sağlık Sigortası (Hollanda Schengen Turistik Vize başvurularında da, diğer schengen vizeleri için 30.000 Euro değerinde bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Sağlık sigortanızı seyahat edeceğiniz süre kadar yaptırabilir, gereksiz masraftan kaçınabilirsiniz. )

 • Konaklama Belgeleri (Hollanda tatiliniz boyunca nerede konaklayacağınıza dair onaylanmış rezervasyon belgelerinizi , gidiş dönüş uçak biletlerinizi belgelerin arasına eklemelisiniz.)

 • Vize Harcı (Hollanda Schengen Turistik vize başvurusu yaparken de bir vize harcı ücreti ödersiniz.)

 • Eğer tek başınıza veya ailenizle değil, bir tur satın aldıysanız, uçak ve otel rezervasyonları dışında tur planınızı da dosyalar arasına eklemeyi unutmayınız.

 • T.C. Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 • E-devletten alınmış barkotlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

 • E-Devletten alınmış barkotlu tarihçeli yerleşim yeri belgesi

 • Çalışma ve İş yeri Belgeleri (Belge içerikleri için HGY Vize Danışmanlık ile veya başka bir vize uzmanı iletişime geçiniz)

 • Öğrenciler için; son 3 ay içerisinde e-devletten alınmış QR kodlu öğrenci belgesi (Güncel olmasına kesinlikle önem verilmektedir.)

 • Sponsorluk Dilekçesi (Tatil masraflarınızı sizin adınıza bir sponsor karşılayacak ise, sponsorluk dilekçesi ve evrakları eklenmelidir.)

 • Emekliler için; Emeklilik Belgeleri


2023 Hollanda Schengen Turistik Vize Harcı Ne Kadar?


Her Schengen Vize Başvurularında olduğu gibi, Hollanda Schengen Turistik Vize başvurusunda da Hollanda Konsolos veya Büyükelçilikleri tarafından belirlenen bir vize harcı ödemesi mevcuttur. Her vize türünün vize harcı farklı olabilir. Bu yazıdaki konumuz Hollanda Turistik vize olduğu için, ilk başa Hollanda Turistik Vize Harcı Ücretini yazdım.

Turistik Vize 60 Euro

Hollanda Ticari Vizesi 60 Euro

Hollanda Gemici Vizesi 60 Euro

Hollanda Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 60 Euro

Transit Havalimanı Transit Vizesi 60 Euro

Hollanda Kültürel Vize Euro

Hollanda Şoför Vizesi 140 Euro

Hollanda Antilleri 140 Euro

Hollanda Expres Vize 175 Euro + KDV

Hollanda Antilleri Ekspres Vize 190 Euro+KDV

 

Hollanda Turistik Vize’nizin nasıl alınacağını, 2023 güncel vize başvuru bilgileri ile anlattım arkadaşlar. Ama unutmamak gerekir ki; Hollanda Schengen Vizenizi almanız, ülkeye giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Sizlere tavsiyem; Ülkeye giriş yaparken, kalacağınız yerin rezervasyon belgelerini ve dönüş uçak biletinizin bilgilerini de yanınızda bulundurmanız, pasaport görevlisinin size sorması halinde göstermenizdir.

Aklınıza takılan başka sorularınız olursa, bu yazının altına yorum yapabilir, İstanbul Vize Danışmanları arasında yüksel onay oranlarına ulaşmış olan İstanbul HGY Vize Danışmanlık’ı arayabilir veya sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bizlere sorabilirsiniz. İstanbul Vize Danışmanı mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz...

HGY VİZE Danışmanlık, Hollanda Schengen Vize hizmetleri yanı sıra, Tüm Schengen Vize Başvurularınızda; (Almanya Schengen Turistik Vize, İtalya Schengen Turistik Vize, Fransa Schengen Turistik Vize, İsveç Schengen Turistik Vize, Malta Schengen Turistik Vize, Bulgaristan Schengen Turistik Vize ve Yunanistan Schengen Turistik Vize başvurularınızın yanı sıra;

Amerika Turistik Vize, ABD Turistik Vizesi, Kanada Turistik Vizesi ve İngiltere Turistik Vizesi başvurularınızda yanınızdadır.

 

Blog yazılarımı, sizlerden gelen sorular doğrultusunda hazırladığımı, sorduğunuz soruların cevaplarına ağırlık vererek hazırlıklarımı yaptığımı bilmenizi isterim arkadaşlar.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

İstanbul Vize Danışmanları arasında yüksek vize onayları ile danışanlarının ilk tercihi olan HGY Vize Danışmanlık, sizlere bir telefon kadar yakındır. Bizleri aramaktan çekinmeyiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page