top of page

Fransa Turistik Vize Nasıl Alınır? 2023 Güncel Vize Başvuru Bilgileri

Güncelleme tarihi: 24 MarFransa Turistik Vize

Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Kültür sanat alanında dünyadaki birçok ülkeyi arkasında bırakan, özgürlüğü iliklerinize kadar hissedeceğiniz, pek çok alanda Avrupa’nın lider ülkelerinden biri olan, kuzeyinde Manş Denizi ve Kuzey Denizinden, güneyde Akdeniz’e doğuda Ren Nehri’nden, batıda Atlas Okyanusu’na kadar geniş topraklara sahip olan Fransa’nın eşsiz güzelliklerini keşfetmek ve aşıklar şehri olarak bilinen başkenti Paris’e bir turistik gezi mi yapmak istiyorsunuz? Fransa turistik vize işlemleri gözünüzü korkutuyor ise, hiç endişelenmemenizi ve bu yazıyı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Fransa Turistik Vize Türleri ve Fransa Turistik Vize Başvurusu evrakları hakkında hazırladığım bu detaylı yazı tam da sizler için. Fransa Turistik Vize Nasıl alınır sorusunun cevabını arıyorsanız, 2023 güncel Fransa Turistik Vize başvurunu ve Fransa Turistik Vize Başvurusu gerekli tüm belgeleri ile sizler için anlattım. Vize işlemleri ayrıntılarına geçmeden önce, kısaca Fransa’nın gezilip görülecek yerleri hakkında bilgi vermek isterim.

 

Fransa Gezilecek Turistik Yerler

Eyfel Kulesi

Hiç şüphesiz ki; Fransa denilince herkesin aklına, aşıklar şehri olarak bilinen Paris gelmektedir. Paris’in en önemli simgesi olan Eyfel kulesi, dünyaca ünlü yapılarından olmak ile beraber, zirvesinde harika bir manzarayı sizlere sunmakta. Aynı zamanda Eyfel Kulesinin aşağısındaki çimlerde oturup piknik yapabilir, kahvenizi veya, Paris’e yakışır şekilde bir kadeh şarabınızı içebilirsiniz.

Palais Longchamp: İçinde ülkenin ilk hayvanat bahçelerinden birini bulunduran Palais Longchamp, zamanında şehrin su sorunlarını çözmek için inşa edilmiştir. Bence ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken önemli yerlerden biridir.

Marsilya Katedrali : Tarihi yapı ve mekanlara ilgili bir gezginseniz, renkli ve mozaik süslemeleri ile Bizans mimarisinin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Marsilya Katedralini görülecek yerler listenize eklemelisiniz.


Colmar Şarap Kasabası

Şarap içmeyi seviyorsanız, bir de nostalji tutkunuz varsa, Colmar Şarap Kasabası tam sizlik bir yer. Özellikle değişik tatlarda ve kaliteli şarap severlerin ilk tercihi olan bu yer, her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Versay Kalesi: Klasik Fransız mimarisine özel bir ilginiz mi var? Öyleyse Versay Sarayı olarak ta bilinen bu şatoyu görmeden dönmemelisiniz. Saray inşasına 1661 yılında başlanmış ve düzenli olarak eklemeler yapıldığı için tamamlanıp bitmesi oldukça uzun sürmüştür. Zaten Versay Kalesi’ni gördüğünüzde ne denli emekler ile yapıldığına canlı canlı şahit olacaksınız.


Orsay Müzesi

Sanat ile ilgili iseniz, burası tam size göre diyebilirim arkadaşlar. İçerisindeki 19. Ve 20. Yüzyıla ait bir çok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır.
Şanzelize Caddesi

Dünyaca ünlü markaların mağazalarını bir arada bulabileceğiniz Avrupa’nın nadide caddelerinden biri diyebilirim. Yılbaşında Fransa’da mısınız? Kesinlikle o süslemeleri görmek ve biraz da alışveriş yapmak için gidebilirsiniz. Fransa tatil planınızın değerli bir köşesi olacağından eminim.Zafer Takı

Şanzelize caddesinde alışverişinizi yaptınız, caddenin havasını soludunuz değil mi? Öyleyse caddenin batısında yer alan ve 49 metre yüksekliğinde olan Zafer Tak’ını görmeye gitmelisiniz. Fransa’nın önemli simgelerinden biri olan Zafer Tak’ının içerisinde savaşta kaybedilen askerler için anıt mezar bulunmaktadır ve unutmadan belirtmeliyim ki; Zafer Tak’ı Napolyon Nonapart’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Bu ihtişamlı yapının önünde, İnstagram hesabınızda paylaşabileceğiniz harika bir fotoğrafınız neden olmasın?
Disneyland Paris

Yaklaşık iki bin hektar gibi büyük bir alan üzerine inşa edilen Disneyland Paris, ziyaretçilerini bir çok eğlence imkanı sunmaktadır. Kafanızı nereye çevirseniz, bir Disney karakterini göreceğiniz bu yer, çocuklara hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşatırken, yetişkinleri de çocukluğuna götürmeyi başarabilen dünyanın sayılı mekanlarından bir tanesidir.

 

Bu yazdıklarım dışında daha bir çok önemli ve değerli turistik yer var arkadaşlar fakat başka bir yazımda, daha ayrıntılı ve bizzat kendi tecrübe ettiğim yerleri sizler için yazacağım. Bu yazının konusu, bu değerli yerleri görebilmek için sahip olmamız gereken bir Fransa Schengen Vizesi ve biz şimdi buna odaklanalım derim.

Bize bir çok danışanımızın sorduğu, Fransa Vizesi Nasıl Alınır? 2023 Fransa Vize ücreti ne kadardır gibi bilgilere de bu yazıda yer vermek istiyorum. HGY Vize Danışmanlık olarak, siz değerli danışanlarımıza en güncel ve doğru bilgiyi ulaştırmak, en önemli misyonlarımızdan bir tanesidir. Bu blog yazılarımı hazırlarken, özellikle sosyal medyadan veya bizleri direkt arayarak bilgi almak isteyen danışanlarımızın sıkça sordukları soruları göz önünde bulundurarak yazmakta olduğumu belirtmek isterim.

 

Fransa, ülkeye seyahat etmek isteyen her Türk vatandaşından, eğer Umumi pasaporta sahip ise, vize istemektedir. Fakat diplomatik (siyah) pasaporta, Hizmet (gri) pasaporta veya Hususi (yeşil) pasaporta sahip iseniz vize almanıza gerek olmadan uçak biletinizi alabilirsiniz. Pasaport ile ilgili detaylı bilgilere, pasaport türleri’ni anlattığım yazımdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle ilk seyahat edeceğiniz ülke Fransa ise, Schengen Vizenizi de Fransa üzerinden almalısınız. Bunu diğer ülkeler ile ilgili yazılarımda sürekli olarak belirtiyorum. Fransa’ya ilk seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra, aynı vize ile İtalya, Finlandiya, Norveç, İsveç, İsviçre, Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere tüm Schengen Ülkelerine gidebilirsiniz. Tabii bunun için vizenizin çok girişli (multi) vize olması gerekmektedir. Multi vize nedir? Yazımın devamında anlatacağım.

Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Her ülkenin, kendisine ait farklı bir çok vize türü vardır arkadaşlar. Bu vize türlerinden sizin amacınıza uygun olan vize türünü seçmeniz, vizenizi almanızı ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. Bu nedenle HGY Vize Danışmanlarımızdan biri ile iletişime geçtiğinizde ilk sorusu Hangi ülkeye başvuracağınız olmakla beraber, ikinci sorusu ise hangi vize türü sorusu olacaktır. Çünkü başvurmak istediğiniz vize türü çok önemlidir

-Fransa Turistik Vizesi

-Eğitim Amaçlı Fransa Vizesi

-İş-Ticari Amaçlı Fransa Vizesi

-Aile Veya Arkadaş Ziyareti Amaçlı Fransa Vizesi

-Aile Birleşimi Amaçlı Fransa Vizesi

Fransa vize türleri başlıca bunlardır arkadaşlar. Yazıma, hepinizin merakla beklediği, “Fransa Vize nasıl alınır?” adlı bölüme geldik.


Fransa Turistik Vize Nasıl Alınır?

Fransa Vize başvurunuzda önemli olan ve bir çok vize danışmanı veya kişisel başvurularda dikkat edilmeyen bir hususu açıklamak istiyorum arkadaşlar. Eğer ziyaretiniz uzun süreli, yani 90 günden fazla olacaksa, D tipi dediğimiz vize başvurularınızı aracı olan kuruma değil, direkt olarak Fransa Büyükelçiliği veya Fransa Konsolosluğuna yapmanız gerekmektedir.

Ziyaretiniz kısa süreli bir ziyaret olacaksa eğer, C Tipi dediğimiz vize için, Fransa konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kuruma yapmanız gerekiyor.

Bilindiği üzere, Schengen Vizeleri bir Amerika turistik vize başvurusundan farklı olduğu noktalar vardır. Schengen vize başvuruları tamamen sizden istenen evrak ve belgeler üzerinden değerlendirilir. Bu nedenle evrakların doğruluğu, eksiksiz olmaması, ve istenilen standartlarda olduğundan emin olmalısınız. Tüm yazılarımda, küçük bir hatanın, onay alacak bir başvuran olmanıza rağmen ret almanıza neden olduğunu biliyoruz ve bunun gibi bir çok durum ile karşılaşıyoruz. Bu nedenle eğer maddi imkanınız var ise, bir vize danışmanı ile çalışmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Neden bir vize danışmanı ile çalışmalıyım diyorsanız eğer, bunun ile ilgili yazdığım yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fransa Turistik Vize Başvurunsa hangi belgeler isteniyor?

 • Geçerli bir pasaport : Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Ayrıca vize başvusu yaptınız, tatil planınızdan sonraki 3 ay’da geçerliliğini koruması gerekmektedir. Bu arada pasaportunuzda en 2 sayfa boş sayfanın olduğundan da emin olun derim.

 • Vize Başvuru Formu: Başvuru formunuzu Türkçe değil, Fransızca veya İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Buna dikkat edin lütfen. Yoksa kabul edilmediğini bilmelisiniz.

 • Varsa eğer, eski pasaportunuzun kendisi ve fotokopileri

 • Biometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve Schengen vize boyutlarına uygun olmalı. Tüm fotoğrafçılar vize boyutlarını bilirler. Yine de buraya 35*45 mm ölçülerinde olması gerektiğini yazayım.

 • T.C. Nüfus Cüzdan Fotokopisi

 • Sağlık Sigortası: Tüm Schengen Vize’lerinde olduğu gibi Fransa Schengen Vize başvurusu için de uluslararası geçerliliği olan zorunlu seyahat sağlık sigortası.

 • Rezervasyonlar: Tatil planınız boyunca nerede kalacağınızın onaylanmış rezervasyon bilgileri ile, gidiş dönüş uçak biletlerinizin de evraklara eklenmesi gerekmektedir.

 • Son 3 aylık maaş dökümü (maaş bordrosu)

 • Son 3 aylık bankadan alınmış olan kaşeli ve ıslak imzalı banka hesap hareketleri

 • Vizeye başvuran kişi 18 yaşından küçük ise, ve yalnız seyahat edecekse, noter tasdikli muvafakatname.

 • Fransa Vize Ücreti Ödemesi: Ödeme dekontunu da evraklarınızın arasına koymanız gerekmektedir.

 • Çalıştığınız işyerinize ait imzalı ve onaylı belgeler.

 • İşyeri sahibi iseniz bağkur, çalışan iseniz SGK hizmet dökümü

 • İşyeri sahibi iseniz (Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, ticaret odası belgesi)

 • Fransa Vize Türleri başlığında belirttiğim gibi aile veya arkadaş ziyaretine gidiyorsanız eğer, Fransa’dan gelecek olan davetiye yazısı.

 • Başvuracak öğrenci arkadaşlarımız, güncel tarihli, e devletten alınan barkotlu öğrenci belgesi.

 • Fransa Turistik vizesi için başvuran çalışan/memur adaylar için işyerinden o tarihlerde izinli olacaklarını beyan eden kaşeli ve ıslak imzalı izin yazısı.


Tüm belgeleriniz hazır ise, ve bir danışman ile çalışmıyorsanız yine de teyit amaçlı olarak, o ülkenin Konsolosluğundan, Büyükelçiliklerinden veya yetkilendirmiş olduğu vize merkezinden bilgileri teyit etmelisiniz.

 

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar?

Fransa’ya bir turistik vize başvurusu yapıyorsanız, vize harç ödemeniz 60 Euro olacaktır. Schengen vize harç ücretleri her yıl güncellendiği için ve seyahat türlerine göre değişkenlik gösterdiği için güncel bilgileri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Öncelikle arkadaşlar şunu belirtmeliyim ki; Fransa seyahat planınız ne zaman ise minimum 1 ay öncesinden Fransa Turistik Vize Başvurunuzu yapmalısınız. Tüm evrak ve belgeler teslim edildikten sonra ortalama 15 günde vizeniz çıkmaktadır. Bu süre daha da kısa olabileceği gibi, belli durumlarda süre uzayabilir.

 

Bu yazımda, Fransa’nın turistik birkaç noktasından başlayıp, Fransa Turistik vizenizi nasıl alabileceğinizi, Fransa Turistik Vize Başvurunuzu nasıl yapabileceğinizi, Fransa Turistik Vize Ücretinin ne kadar olduğunu ve Fransa Turistik Vize için hangi evrakların gerekli olduğunu sizler için detaylı bir şekilde anlattım arkadaşlar.


İstanbul Vize Danışmanı veya İstanbul Schengen Vize danışmanı denildiğinde akla ilk gelen firma olan HGY Vize Danışmanlık, Fransa Turistik vize ve tüm vize süreçlerinizde yanınızda ve sizlere bir telefon kadar yakındır.

Peki sadece Fransa Turistik Vize için mi hizmet vermekteyiz? Tüm Schengen ülkelerin turistik vize başvurularında, İstanbul vize danışmanınız olarak yanınızdayız. Schengen turistik vize hizmeti verdiğimiz ülkeler; Almanya Schengen Turistik Vize, İtalya Schengen Turistik Vize, Fransa Schengen Turistik Vize, Hollanda Schengen Turistik Vize, Malta Schengen Turistik Vize, İsveç Schengen Turistik Vize, Yunanistan Schengen Turistik Vize ve Bulgaristan Schengen Turistik Vize. Schengen Ülkelerinin yanı sıra; Amerika Turistik Vize, (Abd Turistik Vize), Kanada Turistik Vize ve İngiltere Turistik Vize hizmetlerimiz ile de siz değerli danışanlarımızın yanındayız.


Ülkelerin Vizeleri hakkında detaylı ve güncel bilgilere

düzenli olarak erişebilmek için web sitemizi takip ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.


Neşeli ve sağlıklı günler dilerim.

46 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page