top of page

Depremzedeler İçin Almanya Vizesi


Depremzedeler İçin Almanya Vizesi Başvuru Koşulları


Merhabalar Değerli Arkadaşlar;

Almanya Hükümeti, 6 Şubat 2023 depreminde, deprem bölgesindeki insanlar için vize kolaylığı sağlayacağını geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı. Bununla ilgili şu günlerde oldukça fazla telefon almaktayız. Açıklanan bu vize başvurusunun tam olarak ne olduğunu sizler için yazmak istedim. Şunu altını çizerek belirtmek istiyorum, bu vize türü aslında hızlandırılmış bir vize türüdür. Depremzedeler için hızlandırılmış Almanya Vizesi yazıma başlamadan önce;


Öncelikle deprem bölgesinde yakınlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kalanlara sabır, zarar görenlere ise acil şifalar dilerim.

Allah tekrarını yaşatmasın...


Dilerseniz konu ile ilgili sizler için hazırladığım ayrıntılı yazıya başlayalım.

Almanya Hükümeti, depremzedeler için bir özel başvuru prosedürünü meclisten geçirdi. Fakat birçok kişi bu konu ile ilgili yapılan açıklamaların ne anlama geldiğini, başvurularını hangi kuruma ve nasıl yapmaları gerektiğini, hangi evrakları hazırlamaları gerektiğini anlayamadıklarından yakınıyorlar.

Bu yazıyı yazmaktaki amacım; 6 şubat depreminde mağdur olan ve Almanya’daki 1. Veya 2. Derecedeki yakınlarının yanına gitmek isteyen vatandaşlarımızı konu ile ilgili aydınlatmaktır. Arayan bir çok kişi bu başvuru ile ilgili danışmanlık almaları gerekip gerekmediğini soruyorlar. Bu yazıyı okursanız danışmanlık almak durumunda kalmayacağınızı bildirmek isterim. Yine de sorularınız olursa, HGY Vize Danışmanlık olarak bizleri arayabilirsiniz ve sizlere ÜCRETSİZ olarak elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz.



Almanya Federal dışişleri bakanlığı internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre, deprem bölgesinde olan ve afetten zarar görmüş kişilerin bunu kanıtlar belgelere sahip olduklarında, Almanya’daki 1. Ve 2. Dereceden yakınlarının yanına 90 gün kalma şartı ile gidebilecekleri yönünde.

Deprem bölgesindeyseniz, eviniz yıkıldı veya eviniz yaşanamayacak durumda ise veya tedavi görmeniz gereken bir durumunuz var ise, sizlere tanınmış olan bu haktan yararlanabilirsiniz.


Almanya hükümetinin depremzedelere tanıdığı bu ayrıcalık için vize başvuru harcı ödemesi de yapmıyorsunuz. Dilerseniz bu vize’den yararlanabilmek adına hangi koşulları sağlamalı ve hangi evrakları hazırlamanız gerektiğine bakalım;


Depremzedeler İçin Hızlandırılmış ALMANYA Vize Başvuru koşulları

-Öncelikle, deprem bölgesinde yaşadığınızı, depremden zarar gördüğünüzü (eviniz yıkılmış olabilir, yada yıkılmadı ise de tekrar yaşanabilir durumda olmadığını) veya tedavi olmanız gerektiği ile ilgili kanıtlayıcı belge veya belgeler.)

- Ayrıca Almanya’da yaşayan kişinin, sizin 1. Veya 2. Dereceden akrabanız olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Yani, Almanya’da bulunan kişinin çocuğu, torunu, dedesi, amcası, dayısı gibi. Almanya’dan sizi davet edecek yakınınızın da vatandaşlığının veya vatandaşlığı olmasa bile oturum izninin bulunması gerekiyor.

-Bunun yanı sıra; Daha önce Almanya’da yaşamış, çalışmış ve Türkiye’ye kesin dönüş yapmış insanların da 3 ay boyunca Almanya’daki yakınlarının yanında kalmasına müsaade ediyor.

Eğer bu şartları yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız, hızlandırılmış olan bu vize türü için başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabii ki hazırlamanız gereken bir takım belgeler söz konusu. Bu belgelerin neler olduğuna bakalım.


Almanya Depremzedeler İçin Hızlandırılmış Vize Başvuru Belgeleri

-Başvuru Formu

-Geçerli bir pasaport (Geçerli bir pasaporttan kastımız, 10 yıldan eski olmayan ve vizenizin basılabilmesi için en az 2 boş sayfaya sahip olması)

-Geçerli T.C. Kimlik kartı

-Seyahat Sağlık Sigortası (Kalınacak süre boyunca kapsayacak olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız şart. Seyahat sağlık sigortanızı bir sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz. Islak imzalı olmasını unutmayınız lütfen.)

-Biometrik Fotoğraf (Almanya Schengen vize ölçülerinde çekilmiş olan biometrik fotoğraf boyutu, 3,5 mm, 4,5 mm boyutunda olmalıdır. Tüm fotoğrafçılarda hangi ülkenin vizelerinin fotoğraflarının boyutlarının ne olması gerektiği bilgisi vardır.)

-Almanya’dan davet eden akrabanızın davetiyesinin ıslak imzalı olan aslı.

-Almanya’dan davet eden akrabanızın kimlik fotokopisi, pasaport fotokopisi ve oturum izni varsa oturum kartının fotokopisi

-Tarihçeli ikametgah belgesi (Afet anında deprem bölgesinde ikamet edildiğine ait kanıt niteliği taşıması açısından önemli bir belgedir.)

-Davet eden kişi ile akrabalık bağınızı gösteren Nüfus Kayıt Örneği (Malum bu haktan yararlanabilmek için Almanya’da yaşayan akrabanızın 1. Veya 2. Dereceden akrabanız olduğunuz da sizden kanıtlamanızı istiyorlar.)


Reşit olmayan kişiler için;

-Reşit olmayan kişinin ebeveynlerinin ikisinden de imza talep ediliyor.

-Noter tasdikli Muvafakatname veya tek vekalet veya geçici velayet.


Başvuran kişiler, Almanya Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize ücretinden muaf tutulacaklardır. Fakat başvurunuzu Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği’nin vize başvuruları için yetkilendirmiş olan yetkili kuruluş i-data’ya yapacakları için, i-data hizmet bedelini ödüyorlar.


Bu yazıyı okuduktan sonra, Almanya'nın depremzedeler için hızlandırılmış Almanya vize başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımın başında da belirttiğim üzere; Konu ile ilgili anlamadığınız veya sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen bizleri aramaktan veya whatsapp'tan yazmaktan çekinmeyin. Depremzedelerimize süreç ile ilgili her türlü danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak yapacağız.

İstanbul HGY Vize Danışmanlık olarak; Tüm ülkemize baş sağlığı, kurtulan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Dileriz ki Allah; Tekrarını yaşatmasın.


Sağlıklı günler dileriz.

HGY VİZE DANIŞMANLIK



28 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page