top of page

İtalya Schengen Vize

HGY Vize Danışmanlık Merkezi olarak, İstanbul'dan İstanbul içi ve tüm Türkiye'ye Schengen Vize Danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. İstanbul'da ve Türkiye'nin her yerinde Vize Danışmanı denildiğinde akla geliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu sayfada, Schengen vizelerinin en çok tercih edileni, İtalya Schengen Vize detaylarını ve başvuru şartlarını bulacaksınız. ​

İtalya Devleti'ne seyahat etmek isteyen, Umuma Mahsus (bordro pasaport) pasaporta sahip her T.C. Vatandaşı vizeye tabiidir. Bu sayfada, İtalya Turistik Vize alabilmeniz için nasıl başvuru yapılacağını, hangi evrak ve belgeleri hazırlamanız gerektiğini ve İtalya Turistik Vizenizin kaç günde sonuçlanabileceği gibi bir çok bilgiyi sizler için hazırladık. 

İstanbul Vize Danışmanı HGY Vize Danışmanı; Sizlere bir telefon kadar yakın.

Roma İspanyol Merdivenleri
italya-bayrak.jpg

İTALYA SCHENGEN TURİSTİK VİZE

İtalya Vize başvurularında; Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Hususi (yeşil pasaport), Hizmet (gri pasaport) ve Diplomatik (siyah) Pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak suretiyle vizeden muaftır.
Schengen Vizesi, Schengen Bölgesinde 180 günde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır ve maksimum 5
yıllık vize verilebilmektedir.

Pasaportunda çok girişli bir Schengen vizesi bulunan ve ilk giriş ülke şartını yerine getiren herkes, o vizesi ile İtalya'ya giriş yapabilir. Tekrar bir vize almasına gerek duyulmamaktadır.

Ayrıntılarını yazımızın devamında belirteceğimiz üzere; İtalya'ya kısa süreli gerçekleştirilecek olan seyahatlerde kısa süreli olan İtalya Schengen Turistik başvurunuzu İtalya Konsolosluğu'nun belirlemiş olduğu aracı kurum üzerinden yapılırken, İtalyaya uzun süreli (Çalışma, oturum, aile birleşimi, eğitim) amaçlarla yapılmak istenen seyahatleriniz için doğrudan İtalya Konsolosluğu'na başvurmanız gerekmektedir. 
Birden çok Schengen Bölgesine giriş yapılacaksa; Kalış süresi en uzun planlanan Schengen Ülkesi
üzerinden vize başvurusu yapılmalıdır. Hangi ülkede uzun kalınacağı henüz netleşmediği takdire ise ilk
giriş yapılacak ülke üzerinden vize başvurusu yapılmalıdır.

İTALYA SCHENGEN VİZESİ

İtalya, Schengen Anlaşmasına taraf ülkeler arasında olduğu için Schengen Bölgesi'ne üye ülkeler arasındadır. Dolayısı ile, İtalya üzerinden alınan İtalya Turistik vizesi, aynı zamanda bir İtalya Schengen Vizesidir ve bu vizeniz ile, ilk giriş ülkeniz İtalya olmak koşulu ile, tüm Schengen üye ülkelerinde dolaşım hakkına sahip olursunuz. İtalya'ya seyahat etmek isteyen kişiler, seyahat planları 90 günün altında ise İtalya Schengen Vize'sine yani İtalya Turistik Vize'ye başvurmaları gerekirken, 90 günün üzerinde planlanan seyahatleriniz için Uzun süreli İtalya Vizesi müracaatı yapmalısınız. İtalya Schengen vize müracaatınızı kendiniz yapabileceğiniz gibi, İstanbul Vize Danışmanı denildiğinde yüksek onay oranlarına sahip HGY Vize Danışmanlık'tan Vize Danışmanlık Hizmeti alabilirsiniz.

İTALYA VİZE TÜRLERİ

İtalya'ya seyahat etmeyi planlayan T.C. Vatandaşları veya Türkiye'de ikamet etmekte olan 3.ülke vatandaşları, İtalya'ya seyahat amaçları ve kalacakları süreye uygun olan bir kategori türüne başvurmaları gerekmektedir.

İtalya Konsolosluğu, yapılacak seyahatin amacı ve uzunluğuna bağlı olarak İtalya Vize türlerini 5 başlık altında toplamıştır. 

  • ​İtalya Turistik Vizesi

  • İtalya Ticari Vizesi

  • İtalya Oturma Vizesi

  • İtalya Aile Ziyareti Vizesi

  • İtalya Çalışma Vizesi

  1. İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya'da 90 günden uzun konaklanması gereken; Öğrencilere, Çalışma amaçlı seyahat etmek ve Aile birleşimi amacı ile verilen vizedir.

  2. İtalya Kısa Süreli (Schengen) Vize: İtalya'ya turistik, ticari, tedavi amacı ile giden kişilere verilen vizedir.

2014 yılından bu zamana dek İtalya Expres Vize uygulaması mevcuttur. Bu uygulamaya başvuran T.C. Vatandaşlarının İtalya Vize İşlemleri 24 saatte tamamlanmaktadır.

İTALYA SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU

İtalya Vizesi başvurusunun ilk adımı ve en önemlisi olan, doldurmanız gereken bir İtalya vize başvuru formudur. Bu formu büyük harfler ile, Türkçe veya İtalyanca olmak üzere eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız. İtalya Schengen Vizesi Başvuru formunu doldururken, İtalya'ya gidiş amacınızı, ne kadar süre kalacağınızı, ne iş yaptığınızı ve seyahatinizden sonra Türkiye'ye geri dönüş motivasyonunuzu, belgeleyen evraklarınız ile uyum içinde olması, vize sonucunuzun olumlu sonuçlanması adına çok önemlidir. Seyahatinizin niteliğine göre gerekli evraklar değişiklik gösterebilir fakat biz bu sayfamızda sadece İtalya schengen turistik vize başvuru evraklarını sizler için paylaşıyor olacağız. 

İtalya Schengen Turistik Vize başvuru formumuzu doldurduktan sonra, İtalya turistik vize için hangi evrakları hazırlamamız gerekiyor? Dilerseniz yazımıza bu evrakların neler olduğu ile ilgili devam edelim. 

İTALYA SCHENGEN TURİSTİK VİZE

İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Pasaport : Geçerli bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması, seyahat planınızın bitiminden sonraki 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Pasaportunuza İtalya turistik vizenizin basılabilmesi için, en az 2 boş sayfaya sahip olması ve yıpranmamış olması gerekmektedir.

  • Başvuru sahibi tarafından tamamen doldurulmuş ve imzalanmış Schengen Vize Başvuru Formu.

(HGY Vize Danışmanlık Temsilcileri Tarafından Temin Edilecektir.)

  • Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğrafınızın son 6 ay içinde çekilmiş, schengen vize kurallarına uygun ve üzerinde rütüş yapılmamış gerekmektedir. Tüm fotoğrafçılar bu boyutları biliyor olmakla beraber 3,5*4,5 boyutlarında olmalıdır.

  • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Schengen Vize başvurularında olduğu gibi, İtalya Schengen turistik vize başvurusu için de 30.000 Euro teminatlı zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. 

  • Konaklama Belgeleri: İtalya vizesi başvurunuz için, seyahat etmeyi planladığınız tarihler arasında nerede konaklayacağınızı gösteren belgelerinizi dosyanıza eklemelisiniz.

  • Seyahat Rezervasyonları: Seyahatiniz ile ilgili tüm rezervasyonlarınızı İtalya Schengen başvuru dosyanıza eklemelisiniz. 

  • Vize Harcı: Tüm Schengen vize başvurularında olduğu gibi, İtalya Schengen Vize başvurularınızda da, vize harcı ödemelisiniz. Bu ücret, seyahat amacınıza göre değişmekte olup, güncel bilgilere İtalya Başkonsolosluğu veya yetkilendirmiş olduğu aracı kurumların sitelerinden ulaşabilirsiniz. 

  • İnterrail yapacak kişilerin kendilerinin yazacağı tur programını gösteren detaylı dilekçe, interrail biletinin orjinali ve fotokopisi

  • Eğer kişi tur satın almışsa otel ve uçak rezervasyonları dışında tur planını gösteren belgeler ve satın alma makbuzu sunmak zorundadır

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

  • E-Devletten alınmış barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

  • E-Devletten alınmış barkodlu tarihçeli yerleşim yeri belgesi

  • Çalışma ve İş yeri Belgeleri (Belge içerikleri için HGY Vize Danışmanlık ile iletişime geçiniz)

  • Öğrenciler için; son 3 ay içerisinde e-devletten alınmış QR kodlu öğrenci belgesi

  • Sponsorluk Dilekçesi: Seyahat masraflarınızı sizin adınıza bir başkası karşılayacak ise, sponsorunuza ait maddi yeterliliğini gösteren belgeler. 

  • Emekliler için; Emeklilik Belgeleri (Belge içerikleri için HGY Vize Danışmanlık ile iletişime geçiniz)

İtalya Schengen Vize hakkında daha fazla bilgi için; HGY Vize Danışmanlık Temsilcilerimiz ile
iletişime geçebilirsiniz.

İTALYA VİZESİ BİYOMETRİ İŞLEMİ

İtalya'ya belli bir amaç ile seyahat etmek isteyen kişiler, Diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi, kimlik sahteciliğinin önüne geçebilmek için biometri işlemi (parmak izi taraması) yaptırmak zorundadır. 

İtalya schengen turistik vizesi biometri işleminden muaf olanlar aşağıdaki gibidir;

  • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan kişiler, durumunu doktor raporu ile belgeleyebildiği takdirde biometri işleminden muaf tutulurlar. Fiziki engeli ortadan kalktığı zaman parmak izi verirler.

  • 12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel anlamda parmak izi almak mümkün olmadığı için 12 yaşından küçük olan çocuklar da İtalya Vizesi biometri işleminden muaftırlar.

  • Siyasi liderler, ülke ve hükümet temsilcileri, İtalya'ya gerçekleştirecek oldukları resmi ziyaretler için İtalya Vizesi biometri işleminden muaftırlar.

Biometri işlemlerine tabii tutulan ve biyometrik verileri alınmış kişilerin bilgileri 5 yıl boyunca saklanmaktadır. Son 5 yıl içerisinde schengen vizesi almış ve bu işlem sırasında parmak izi vermiş kişiler 5 yıl boyunca tekrar bu işleme tabii değillerdir. 

Parmak izine gidecek kişilerin, biyometri işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi adına, parmaklarında kesik, yara, kına vb bulunmamasına dikkat etmeleri önemlidir.  

İtalya Turistik Vize Hakkında Dip Notlar

  • İtalya Vizesi başvurularını İtalya Büyükelçiliği’nin belirlediği yetki bölgelerinden yapabilirsiniz.

  • İtalya Vize Konsolosluğu vize işlemleri sırasında önceden parmak izi vermediyseniz, randevu

günü ve saatinde başvuruya şahsen gitmelisiniz.

  • İtalya Vize başvuruları seyahatten en az 1 ay önce yapılmalıdır.

  • İtalya Vize Başvurusu sırasında evraklarınızın tam ve eksiksiz olduğundan emin olmak için; HGY Vize Danışmanlık Temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

  • İtalya Vize Başvuru Formu, HGY Vize Danışmanlık Temsilcilerimiz tarafından eksiksiz olarak

doldurulur. Buradaki bilgilerin orijinal seyahat ve konaklama belgeleriyle orantılı olması çok önemlidir. Vize Danışmanlığı Hizmetimizden faydalanırken evraklarınızın doğruluğundan ve güncelliğinden emin olunuz.

  • Schengen Vizesine sahip olmanız, uçaktan indikten sonra ülkeye girişinizi garanti etmez, sınır memuru vizenizin olmasına rağmen geçişine izin vermeyebilir.

  • Sebeplerinizi açıklayan belgelerinizi yanınızdan ayırmayınız. (gidiş-dönüş uçak bileti, konaklama rezervasyonu, niyet mektubu gibi)

  • İtalya Vize Başvurusunda bulunmuş olmanız, vizenizin ret edilmeyeceği anlamına gelmez.

  • Vizenizin ret olması durumunda İtalya Konsolosluğu tarafından ret mektubu verilecektir.

  • Mektupta yer alan ret sebeplerini dikkate alarak yeniden başvuru yapabilirsiniz.

İtalya Turistik Vize başvurunuzun ret olmaması, doğru başvuru yapmanız ile ilgilidir. Doğru başvuru yapabilmeniz için, bir profesyonelden yardım almanızı tavsiye ederiz. Dilediğiniz bir Schengen ülkesi için yapacağınız Schengen turistik vize başvurularınız için veya İtalya Schengen vize başvurunuz için bizlere ulaşabilirsiniz...

Sevdikleriniz ile beraber bir İtalya seyahat planınız var ise; Hiç zaman kaybetmeyin. 8 yıllık Schengen Vize tecrübesine sahip ekibimiz ile iletişime geçebilir, tüm vize adımlarınızı rahat ve kolay bir şekilde başlatabiliriz.. Aklınızdaki sorular için bizleri aramaktan çekinmeyiniz.

HGY Vize Danışmanlık, vize süreçlerinizde yanınızda...

 

NOT:

Vize Danışmanlık verdiğimiz diğer ülkeler listesi aşağıdaki gibidir;

İstanbul Vize Danışmanı denildiğinde akla geliyor olmaktan gurur duyuyoruz…

bottom of page